Medailový zápasnícky Mikuláš

   

 Zápasníci Junošporu Stará Ľubovňa mali tento rok o čosi bohatšieho Mikuláša. Práve tento tradičný sviatok si spestrili účasťou na medzinárodnom turnaji v Košiciach. Medzi necelou stovkou pretekárov z Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Slovenska sa rozhodne nestratili a z desiatich pretekárov si až deviati priviezli domov medailu. Tento úspech nadôvažok podčiarklo aj celkové druhé miesto medzi družstvami. 

    ,,Veľmi sa tešíme z dosiahnutých výsledkov. Predovšetkým nás potešili naši najmladší pretekári, z ktorých väčšina zažila svoju premiéru na súťažných žinenkách. Až tu sa ukázal ich potenciál, ktorý sme na tréningoch iba tušili. Verím, že tento úspech ich zároveň nabudil do ďalšej práce". Vyjadril spokojnosť s výkonmi PR manažér oddielu Štefan Matoľak. ,,Očakávania naplnili aj naši skúsení pretekári, ktorí si turnaj užili. Navyše svojimi výkonmi motivovali aj mladších kolegov. Veríme, že tieto pozitívne skúsenosti sa prejavia už v blízkej budúcnosti". Na záver len dodáme, že najbližšie podujatie na, ktorom by sa mali predstaviť aj zápasníci Junošportu bude koncom januára Medzinárodný turnaj v Poľskom Rzesowe.

    Výsledky prípravka: 28kg Ondrej Malachovský 2.m, Peter Garnek 3.m, Thomas Gladiš 5.m,  48kg Frederik Sovík 2.m, 57kg Michal Gálik 2.m. Mladší žiaci: 33kg Patrik Plavčan 1.m, Dávid Česelka 2.m, 37kg Samuel Bučko 1.m, 40kg Tomáš Podhorský 2.m, 57kg Lukáš Neupauer 1.m.

Zápasníci úspešní aj v Prahe

   

 Poslednú novembrovú sobotu tohto roku vycestovali zápasníci staroľubovnianskeho Junošportu na medzinárodný turnaj mládeže v zápasení voľným štýlom priamo do ,,historickej" Prahy. Turnaja obsadeného predovšetkým českými a slovenskými klubmi sa zúčastnila približne 70-tka pretekárov z 12-tich pozvaných klubov.

    Po prvom, spoznávacom dni kedy sa pretekári podrobili kontrole hmotnosti a registrácii, si spolu s realizačným tímom stihli prezrieť najznámejšie pamätihodnosti mesta. Nasledujúci deň sa už jednotliví borci predviedli na žinenkách. Aj tentokrát sa na záver dňa pri konečnom odovzávaní cien skloňoval názov mesta Stará Ľubovňa. A to hneď dvakrát. Skvelú formu z posledných týždňov v strieborný úspech v kategórii do 42 kg pretavil Samuel Bučko. V kategórii do 59 kg na žinenku nastúpili hneď dvaja pretekári Junošportu. Lepšie z dvojice sa darilo novej posile Ivanovi Margitičovi, ktorý obsadil tretiu priečku. Na peknom piatom mieste sa práve po prehre s klubovým kolegom umiestnil mladší z dvojice Lukáš Neupauer. ,,Tento koncoročný turnaj v Prahe sme využili na akési dozápasenie sa. Chlapci si schuti pozápasili, nazbierali cenné skúsenosti a spoznali navyše krásne mesto. Veľmi potešil výkon Sama Bučka, ktorý opäť skúsil vyššiu hmotnostnú kategóriu. Napriek tomu, že súperi boli aj o viac ako 5 kilogramov ťažší dostal sa až do finále. V 59-tke nám veľmi neprial žreb, kedy sa všetci favoriti, vrátane našich dvoch chlapcov dostali do jednej skupiny. Tak sa stalo, že o medailu mohol napokon bojovať len Ivan". zhodnotil účinovanie tréner Michal Turkyňak. ,,Hoci sme do Prahy vycestovali len s najskúsenejšími pretekármi, o týždeň na turnaji v Košiciach by mali dostať možnosť aj naši najmenší prípravkari a niektorí debutanti".

Bučko tretí na M-SR starších žiakov v zápasení gr.-rímskom štýlom


 

    Dňa 22.11.2014 sa zápasníci miestneho Juno športu zúčastnili na ďalšom dôležitom podujatí tohto roka. Tentokrát sa v Modranoch konali Majstrovstvá Slovenska starších žiakov v zápasení grécko-rímskym štýlom. Turnaja sa zúčastnilo vyše 70 najlepších klasikov Slovenska tejto vekovej kategórie.

    Medzi nimi nechýbali ani dve ,,horúce želiezka" zo Starej Ľubovne. Obaja medailisti z predchádzajúcich majstrovstiev Slovenska v kategórii mladších žiakov si to teraz rozdali so staršími súpermi. Lepšie sa tentokrát darilo Samuelovi Bučkovi. V hmotnostnej kategórii do 38 kg sa po troch víťazstvách a jednej prehre umiestnil na vynikajúcom treťom mieste. Z republikových majstrovstiev mu tak v tomto roku do zbierky k striebornej pribudla aj bronzová medaila.

    V najpočetnejšej hmotnostnej kategórii do 59 kg sa veľkou bojovnosťou prezentoval Lukáš Neupauer, ktorému v ťažkých zápasoch ušla medaila len o vlások. Po dvoch tohtoročných tituloch medzi mladšími žiakmi vo voľnom i grécko-rímskom štýle, skončil tentokrát medzi 15-tkou najlepších klasikov medzi staršími žiakmi na výbornom piatom mieste.

    Spokojnosť netajil ani tréner Ján Plavčan: ,,Napriek tomu, že naši zápasníci si vyskúšali vyššiu vekovú kategóriu, navyše v štýle na ktorý sa nešpecializujeme, som s ich výkonom spokojný. Niektoré tesné prehry stále mrzia, keď s trochou šťastia mohol byť výsledok ešte krajší. Ale aj takéto skúsenosti patria k športu a pomáhajú pretekárom posúvať sa vpred".

    Najbližšie sa reprezentanti nášho mesta predstavia v sobotu 6.12. na medzinárodnom turnaji v Košiciach a na záver roka im budeme držať palce na žinenkách v Prahe.

Reprezentovali úspešne


 

    Naši mladí zápasníci sa v sobotu 24.10.2014 opäť predstavili na maďarských žinenkách. Tentokrát borci Juno športu cestovali na Medzinárodný turnaj v zápasení voľným štýlom do neďalekého Hidasnémeti. Turnaja sa zúčastnili aj pretekári z viacerých maďarských klubov a Košíc. Ako je už skoro zvykom aj tentokrát priviezli domov cenné medaily.
Dve zlaté medaily vybojovali medzi žiakmi Samuel Bučko do 37kg a medzi prípravkármi Frederik Sovík do 46kg. Vyššiu hmotnostnú kategóriu do 57kg si tentokrát v žiackej kategórii vyskúšal Lukáš Neupauer. A počínal si veľmi úspešne, keď aj jemu sa na záver turnaja na krku leskla medaila, tentokrát strieborná. ,,Turnaj sme absolvovali v rámci dlhodobej prípravy chlapcov na dôležité vrcholy. Zároveň nám takéto podujatia slúžia na medzinárodnú konfrontáciu, bez ktorej by bolo ťažké zaistiť požadovaný rast súťažnej výkonnosti a sebavedomia pretekárov" dodal PR manažér klubu Mgr. Štefan Matoľak. A aké sú najbližšie plány klubu? ,,Do konca roka by sme chceli ešte absolvovať niekoľko turnajov doma i v zahraničí, z ktorých spomeniem napríklad Medzinárodný žiacky turnaj v Prahe, či súťaž pre najmenších zápasníkov - prípravkárov v Košiciach. Taktiež prebieha nábor nových talentov v telocvočni na ZŠ Komenského a to v pondelok - štvrtok od 17.00. V rámci neho pripravujeme v spolupráci so základnými školami tiež miniturnaj pre neregistrovaných malých pretekárov pod názvom Pasovačka. Na ňom si môžu zmerať sily školáci prvého stupňa ZŠ v zápase so zjednodušenými pravidlami".

Neupauer majstrom Slovenska!Už je skoro zvykom, že Staroľubovniansky zápasníci sa z významných športových podujatí vracajú ovenčení medailami. Ináč tomu nebolo ani tento víkend, keď sa 11.októbra 2014 v Kollárove konali Majstrovstvá Slovenska mladších žiakov v zápasení grécko-rímskym štýlom.
Skromná výprava Juno športu opäť raz potvrdila príslušnosť k absolútnej slovenskej špičke, keď tri štarty premenila na dve medaily. Po suverénnom výkone si ďalšie zlato z Majstrovstiev Slovenska na krk zavesil Lukáš Neupauer, ktorý v kategórii do 52kg nenašiel premožiteľa ani medzi špecialistami klasikmi. Na súperov ťažších o jednu hmotnostnú kategóriu si dobre zvyká aj Samuel Bučko. Ten v silnej konkurencii pretekárov preferujúcich grécko-rímsky spôsob boja skončil na vynikajúcom 2. mieste. Strieborná medaila v kategórii do 37kg putovala teda jeho zásluhou do Starej Ľubovne. Spokojný bol predovšetkým hlavný tréner Michal Turkyňak ,,Aj keď sa na klasický štýl nešpecializujeme na majstrovstvá sme cestovali s nádejou na zisk medaily. Chlapci mali veľmi dobrú prípravu a to sa prejavilo i v bojoch na žinenke. Výkon par excellence predviedol Lukáš Neupauer, ktorému ani jeden zo súperov nedokázal spraviť čo len bod. Zvíťazil ozaj s obrovským prehľadom a potvrdil, že patrí k najväčším talentom slovenského zápasenia. Samo Bučko sa rozhodol skúsiť to s ťažšími súpermi i napriek tomu, že mu nejaké kilogramy chýbali. Navyše väčšina súperov ešte niekoľko kilogramov pred súťažou zhadzovala. Po odvážení sa idú zhodené kilá rýchlo hore a preto bol na žinenke rozdiel viditeľný. Samo však po prijateľnom žrebe zabojoval a dostal sa až do finále. Tam podľahol len skvele pripravenému domácemu borcovi. Strieborná medaila je však samozrejme veľký úspech, ktorý nás nesmierne teší".
Na otázku aké ma klub ďalšie plány odpovedal hlavný tréner jednoducho: ,,Pozvánky na prevažne medzinárodné turnaje doma i v zahraničí sa nám doslova hrnú. V príprave teda poľavovať nemienime. Pre svoj výkonostný rast chlapci jednoducho potrebujú predovšetkým medzinárodnú konfrontáciu. Teší nás, že sa nám momentálne tvorí výborná partia z ďalšej, mladej generácie prvákov, druhákov. Chlapci sú ešte v prípravke, no niektorí sa už ukazujú vo veľmi sľubnom svetle. Veríme, že pár borcov k nim ešte pribudne a o pár rokov budú nosiť medaily z turnajov už aj oni".

Úspešný štart zápasníkov

 

Po prázdninovej prestávke absolvovali v nedeľu 28.09.2014 svoj prvý turnaj vo voľnom štýle žiakov v maďarskom meste Hajdunanás zápasníci Juno športu Stará Ľubovňa.
Na náročnom medzinárodnom podujatí, v konkurencii 150-tky výborných pretekárov z Ukrajiny, Rumunska, Maďarska a Slovenska sa predstavili aj traja naši borci. Dvaja najskúsenejší pretekári sa dokázali v konkurencii presadiť a skvelými výkonmi si vybojovali po medaile.
V zápase o postup do finále Samuelovi Bučkovi, štartujúcem o hmotnostnú kategóriu vyššie (do 38kg), ušla účasť v ňom len tesne, keď podľahol súperovi z Ukrajiny. V boji o bronz však už nenechal nič na náhodu a po tuhom boji si napokon poradil s domácim pretekárom čo mu vynieslo konečné 3. miesto.
Ešte lepšie sa darilo tradičnému medailistovi Lukášovi Neupauerovi do 54kg. Ten našiel premožiteľa až v samotnom finále, kde narazil na vynikajúco pripraveného borca z Rumunska.
Spokojnosť s výsledkami netajil ani tréner Michal Turkyňak ,,Chlapci opäť ukázali, že sa v ťažkej medzinárodnej konkurencii nestratia. Frederik Sovík bol síce skôr nazbierať skúsenosti, no bez tých to nejde. Samo Bučko ako aj Lukáš Neupauer podali vynikajúce výkony, na hranici svojich možností a som s nimi maximálne spokojný. Tento výsledok je prísľubom do ďalšej práce. Veď nás onedlho čakajú dôležité MSR v grécko-rímskom zápase. Aj keď sa na tento štýl nešpecializujeme, chceli by sme uspieť. Na základe výsledkov chlapcov máme veľký počet pozvánok na kvalitné medzinárodné turnaje v Česku, Poľsku, Maďarsku ale i na Ukrajine a Slovensku. Tieto turnaje sú náročné a preto dostávajú prednosť predovšetkým skúsení pretekári a niektorí nováčikovia".

Úspešná zápasnícka bodka za sezónou


14. júna 2014 bol košický Spoločenský pavilón dejiskom renomovaného medzinárodného turnaja kadetov v zápasení voľným štýlom "O pohár riaditeľky Športového gymnázia".
Ľubovniansky zápasníci si po úspešnej sezóne chceli vychutnať aj atmosféru kvalitnej medzinárodnej konfrontácie.
Napokon sa domov nevrátili s prázdnymi rukami.

V kategórii do 85 kg dominoval Dominik Husár, ktorý 1. miestom potvrdil príslušnosť k medzinárodnej špičke.
V kategórii do 76 kg sa stretli hneď traja borci Juno športu. Najviac sa darilo Martinovi Schwartzovi, ktorý obsadil striebornú priečku.
Na medailu nedosiahli Mário Vira ani Samuel Koršňák, ktorý si vyskúšal vyššiu hmotnostnú kategóriu ako zvyčajne.
V 58 - čke pekné štvrté miesto obsadil René Frohlich.

Ľubovniansky zápasníci opäť nesklamali


7. júna 2014 bola moravská Ostrava dejiskom už 13. ročníka prestížneho medzinárodneho turnaja v zápasení voľným štýlom ,, Memoriálu J. Klepca".
Na troch žinenkách sa v rôznych kategóriách predstavilo 248 pretekárov z 31 klubov z Čiech, Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Medzi nimi v kategórii prípravky a mladších žiakov nechýbali ani pretekári Juno športu Stará Ľubovňa. V silnej konkurenicii sa opäť nestratili a domov priniesli aj niekoľko cenných kovov. Najlepšie si tentokrát počínal Patrik Plavčan v kategórii do 29 kg, ktorý úspešne zvládol všety súboje a obsadil prvú priečku. Zhodne po striebornej medaile vybojovali Samuel Bučko do 35 kg a Lukáš Neupauer do 52 kg. Vo finále nestačili len na borcov zo silnej Ukrajiny. Zbierku doplnil bronzom medzi prípravkarmi do 43 kg Frederik Sovík. Skúsenosti zbierali aj prípravkár Thomas Gladiš 5.m. a mladší žiak Michal Zima 6.m.

M.G.

Foto v galérii

Žinenka sedí nádejam ako uliata

Korzár 04.06.2014


Nádeje zo zápasníckeho oddielu Juno šport Stará Ľubovňa idú v tomto roku ako píla. Zbierajú vavríny jedna radosť a dokumentujú kvalitu voľnoštýliarskej liahne v tomto klube. Mladí vyznavači tohto mužného športu robia radosť funkcionárom, trénerom a prívržencom a mnohí z nich si budujú základy pestrej kariéry, ktorá môže explodovať čo do zisku cenných umiestnení aj v budúcnosti.


Čítajte viac: https://lubovna.korzar.sme.sk/c/7220510/zinenka-sedi-nadejam-ako-uliata.html#ixzz34596rav6

Zápasníci opäť s medailami


    Sobota 24.05.2014 sa v Dunajskej Strede niesla v duchu Medzinárodného turnaja mládeže v zápasení voľným štýlom.
Na podujatí nechýbala ani pätica reprezentantov nášho mesta. Zápasnícky oddiel Juno šport Stará Ľubovňa bol jedným z 18 klubov zo šiestich štartujúcich krajín. Okrem Slovenska sa predstavili i družstvá z Česka, Chorvátska, Maďarska, Rakúska a Rumunska. Celkovo na turnaji štartovalo 156 pretekárov.
    Absolútne suverénny výkon v kategórii kadetov do 58 kg predviedol René Frőhlich, ktorý s prehľadom vybojoval zlatú medailu. V 76-tke medzi kadetmi zasa dominoval Martin Schwartz, ktorý sebavedomým výkonom nedal súperom najmenšiu šancu a zaslúžene obsadil prvé miesto.

    Postavenie ľubovnianskych zápasníkov už i v medzinárodnom meradle potvrdil druhým miestom v kategórii kadetov do 69 kg Samuel Koršňák. Po skvelom taktickom výkone vo vyraďovacích bojoch však napokon nedokázal vo finále vrátiť prehru z Majstrovstiev Slovenska domácemu Sárkőzimu. Potešili aj výkony Mária Viru a Frederika Sovíka, ktorí ale na medailu tentokrát nedosiahli.

    Radosť neskrýval ani hlavný tréner Michal Turkyňák ,,Keď sa z takéhoto kvalitného turnaja vraciame domov z dvoma zlatými a jednou striebornou medailou, nič iné ako spokojnosť vyjadriť ani nemôžeme". (ŠM)

Traja zlatí borci

 

Metropola východu sa 10. mája stala dejiskom 2. kola otvorených majstrovstiev Východoslovenskej oblasti mládeže v zápasení voľným štýlom. V solídnej konkurencii, ktorú obstarala 70-tka štartujúcich, sa nestratil ani ZO Junošport. Zo šiestich jeho pretekárov si totiž až piati siahli na medailu.

Tú najcennejšiu si na žinenkách vybojovalo trio Samuel Bučko (do 35 kg), Frederik Sovik (do 44 kg) a Lukáš Neupauer (do 57 kg). V kategórii do 29 kg sa na treťom mieste umiestnil Patrik Plavčan, rovnako, ako v 42-jke Viliam Koky,“ uviedol mená medailistov PR manažér klubu Štefan Matoľák. Ako ďalej poznamenal, tesne pod pódiom, na 4. priečke, skončil ešte Michal Zima, pre ktorého to bol debut na súťažných žinenkách.

Mimochodom, úspech Staroľubovňanov je o to cennejší, že dobre obsadeného turnaja sa okrem troch slovenských klubov (Slávia Snina, ZK 1904 Košice, ZO Junošport), zúčastnili i borci z poľského Rzeszowa a maďarského Hidasnémeti. (mv)

 

Zdroj: Ľubovnianske noviny

Pohár primátora pre zápasníkov z Ľvova


13.05.2014 20:51


Na 4. ročníku Medzinárodného turnaja mládeže v zápasení voľným štýlom privítali domáci organizátori 121 pretekárov z 18 klubov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Tretieho mája sa v tak športovej hale rozpútali neľútostné súboje o víťazstva v 17 váhových kategóriách mladších žiakov, starších žiakov a kadetov.

Premiérovo sa turnaja zúčastnili zápasníci z Ukrajiny, do Starej Ľubovne prišli športovci z troch špičkových klubov z Ľvova, Chmelnicij a Zbaražu. Povesť vysokej športovej kvality potvrdili ich borci. Do finále sa ich dostalo 14 a v 9 váhových kategóriách zvíťazili. „S vystúpením chlapcov som spokojný. Ukrajinské tímy mali najviac borcov vo finále, mali možnosť konfrontovať svoje športové schopnosti s chlapcami z rôznych krajín, ukázali, že vedia zápasiť na vysokej úrovni, našli si tu veľa kamarátov. Sme radi, že sme sa mohli zúčastniť tohto kvalitného turnaja,“ skonštatoval tréner tímu Chmelnickij Jurij Djačok.

Tradične vysokú kvalitu potvrdili aj pravidelní účastníci turnaja, družstvá z Poľska. V tomto ročníku ich reprezentovali tri tímy: Stal Rzeszow, Varšava a Suplex Krašnik. Ich najsilnejší tím z Rzeszowa v súťaži družstiev zaostal za víťazom iba o 3 body.

 

 DOMÁCI NESKLAMALI

Vo veľmi silnej konkurencii obstáli aj domáci borci z Junošportu. V súťaži družstiev boli najlepší zo slovenských tímov. Ziskom 5 medailí sa zaradili k najlepším tímom turnaja. Najšťastnejší bol víťaz v kategórii kadeti do 69 kg Samuel Koršňák (na fotografii vpravo), ktorý vo finálovom zápase zdolal silného súpera Serhija Ševčuka z družstva Chmelnickij. „Je to neuveriteľné, sám som to nečakal, momentálne nemám slov, ktoré by vyjadrili moju radosť,“ zdôveril sa šťastný víťaz. Pekné umiestnenie dosiahol aj Martin Schwartz v kategórii kadeti do 76 kg, keď vo finále podľahol výbornému Olexandrovi Petrovskému z ukrajinského tímu Zbaraž. So svojim výkonom však nebol spokojný. „Je to pekné umiestnenie, ale čakal som viac. Tvrdo som trénoval a pripravoval sa na tento turnaj, chcel som byť prvý. Súper bol ale lepší, jeho výhodou bola výška a dlhé ruky,“ športovo priznal strieborný medailista.

Spokojný s výkonmi svojich zverencov bol Ján Plavčan. „ Turnaj bol veľmi silný, náročný, bola tu silná konkurencia zo zahraničia, najmä Ukrajinci tu ukázali svoju špičku. Získali sme jedno prvé, dve druhé a dve tretie miesta, čo v tejto konkurencii hodnotím ako úspech. Chcem pochváliť mojich chlapcov, ktorí ukázali, že nie sme žiadne béčka,“ poznamenal tréner domáceho tímu.

Najúspešnejšími sa napokon stali Ukrajinci, ktorú reprezentovali tri družstvá. Zápasníci z Ľvova vyhrali súťaž družstiev a získali pohár primátora, ich dominanciu ešte potvrdili 3. miestom borci z mesta Chmelnickij. Druhé miesto obsadil silný tím z poľského Stalu Rzesow. Zápasníci Junošportu Stará Ľubovňa sa vo veľmi silnej konkurencii nestratili, získali 5 medailí a v súťaži družstiev obsadili 4. miesto.

Ľubovniansky turnaj si, mimochodom, získava vysoký kredit. Vedenie Slovenského zápasníckeho zväzu ho zaraďuje medzi top mládežnícke turnaje v rámci krajín V 4.

* * *

Umiestnenie zápasníkov St. Ľubovne

Prípravka, kat. do 25 kg (3 pretekári): 3. Thomas Gladiš, kat. do 28 kg (3): 3. Dávid Farkas.

Mladší žiaci, kat. 27 - 29 kg (9): 5. Patrik Plavčan, kat. do 33 kg (4): 2. Samuel Bučko, kat. do 40 kg (10): 3. Viliam Koky, kat do 44 kg: 11. Frederik Sovík, kat. o 52 kg (10): 2. Lukáš Neupauer

Kadeti, kat. do 69 kg (7): 1. Samuel Koršňák, kat. do 76 kg (6): 2. Martin Schwartz, 6. Mário Vira.

Text a foto (J.P.)

Zdroj: Ľubovnianske noviny

Foto v galérii

Ľubovniansky turnaj má vysoký kredit

13.05.2014

Medzinárodný turnaj mládeže v zápasení voľným štýlom získava každým rokom na kvalite. Uznanie si získal aj od vedenia Slovenského zápasníckeho zväzu (SSZ). O postavení slovenského mládežníckeho zápasenia v medzinárodnej konkurencii sme sa porozprávali s Vladimírom Lacom, členom predsedníctva SZZ.

 

 Ako hodnotíte slovenské mládežnícke zápasníctvo v konkurencii hostí z Poľska, Česka, Maďarska a Ukrajiny?

- Mali sme možnosť sledovať duely zahraničných aj slovenských pretekárov. Tí boli zastúpení z lepších klubov, ktoré u nás máme, zo zahraničia prišli pretekári z tých najkvalitnejších klubov. Ak by som mal porovnať zápasníkov so zahraničnými, tak jednoznačne zahraniční pretekári našich v tej našej terminológii prezápasili, a to po stránke technickej. Aj kondičná príprava je tam kvalitnejšia, aj fyzická zdatnosť je oproti našim oveľa vyššia.

 Čiže nielen po technickej stránke zaostávame, ale pokrivkáva aj kondička.

- Sledoval som tu niektoré zápasy. V prvej perióde naši zápasníci dokázali byť rovnocenní technicky, ale prišla druhá perióda a odchádzala tam kondícia. Lenže kondícia je merateľná aj s fyzickou dispozíciou, to znamená, že ak je chlapec fyzicky menej zdatný, musí sa viac snažiť, viac vydáva tej kondície zo seba, potom je tam strata dychu, čo už je problém. Pozitívom je, že tu nedochádza ku zraneniam, zlomeninám, čo je u detí charakteristické. Tu sme sa odrazili k lepšiemu. Už na tréningoch učíme deti, ako správne majú klásť ruku, nohu, aby si sami neprivodili svojou činnosťou zranenie. Čiže tam sme pokročili a to je dobre.

 V priebehu roka absolvujete veľa turnajov u nás aj v zahraničí. Kam by ste zaradili ten náš, ľubovniansky?

- Ako člen predsedníctva SZZ, predseda rozhodcovskej komisie či ako rozhodca chodievam prakticky na všetky turnaje v rámci Slovenska, ale tiež do Chorvátska, Maďarska, Poľska, Čiech aj na Ukrajinu. Ak by som mal ten ľubovniansky hodnotiť stupnicou od 1 do 10, tak by som dal 9 a viac bodov. To znamená vynikajúci turnaj. Organizátori naň pozvali veľmi kvalitné družstvá. Trochu mi tu chýbali niektoré slovenské tímy, napríklad Bánovce, Dunajská Streda. Možno neprišli z finančných dôvodov, čo je škoda, lebo tam vyrastajú veľmi dobrí chlapci. Rozhodcovia, ktorí tu prišli, majú najvyššiu rozhodcovskú triedu, čo tiež prispelo k vysokej kvalite turnaja. Zápasnícky klub Junošport môže byť na seba hrdý.

(J.P.)

Zdroj: Ľubovnianske noviny

Zápasnícke sústredenie v Starej Ľubovni

Najväčší tréningový proces je u Ukrajincov

 

6.mája 2014

 

Novinkou tohoročného Medzinárodného turnaja mládeže v zápasení voľným štýlom bolo predturnajové sústredenie mladých zápasníkov, ktorého sa zúčastnili pretekári z Ukrajiny, Poľska, Čiech a domáci z Junošportu. Športovci absolvovali tri spoločné tréningy a každý deň ich viedol iný tréner. Spokojnosť zavládla na všetkých stranách - pre chlapcov to bolo príjemné spestrenie tréningu a oťukanie si súperov pred pretekmi, pre trénerov zas výmena skúseností i spoznávanie nových techník.

Ciele spoločných sústredení priblížil tréner staroľubovnianskych zápasníkov Ján Plavčan. „Chceli sme, aby naši chlapci získali medzinárodné skúsenosti. My, tréneri, sme spoznávali nové techniky, ktoré používajú naši hostia. Samozrejme, že nie je jednoduché prebrať novú techniku počas troch tréningov. Nahrali sme si však videá, budeme ich študovať a postupne sa snažiť ich aplikovať aj do nášho tréningového procesu,“ skonštatoval Ján Plavčan.

 

POCHVAĽOVALI SI SLOVÁCI, POLIACI I ČESI

Všetci prítomní tréneri boli s touto akciou spokojní a zhodli sa, že najďalej sú Ukrajinci. Všetci so záujmom sledovali tréningy Jurija Djačoka, profesionálneho trénera zo športovej školy v meste Chmelnickij. „Osobne nejaké veľké rozdiely v tréningoch nevidím. Všetky deti, a to bez ohľadu na reprezentujúcu krajinu, sú zapálené pre tento šport, chcú ho robiť, chcú niečo dosiahnuť. Naši borci sú celkom úspešní, a to nielen doma. Máme majstrov Ukrajiny, medailistov z majstrovstiev Európy i sveta. Do Starej Ľubovne sme prišli s 9 borcami a chceme tu dosiahnuť dobré výsledky,“ poznamenal ukrajinský tréner.

Spokojný bol aj Roman Piskoř z TJ Sokol Vítkovice. „Budeme skúšať nové techniky, ktoré sme tu videli, hlavne od ukrajinského trénera Jurija, najviac sme sa zamerali na neho. Pre deti to bolo ideálne spestrenie tréningu a získavanie nových priateľstiev,“ povedal ostravský tréner.

Pre poľských pretekárov a trénerov to nebola žiadna novinka, spoločné sústredenia absolvovali s ukrajinskými zápasníkmi už skôr. Akciu ľubovnianskych organizátorov privítali. „Veľa už vieme, ale vždy sa dá niečomu priučiť, zaradiť niečo, čo my nerobíme. Priučili sme sa niektorým novým technikám, veľmi sa to páčilo aj našim chlapcom, že si mohli zatrénovať s borcami z Ukrajiny, Čiech a vašimi chlapcami. Ja som veľmi spokojný,“ uviedol Maciej Fronc, tréner Stalu Rzeszow.

J.P.

Zdroj Ľubovnianske noviny

Foto v galérii

S. Bučko v Mníchove strieborný

26.04.2014 20:51


Famózny výsledok sa 26. apríla 2014 podaril Samuelovi Bučkovi z Junošportu. Tento Staroľubovňan, ktorý ma na svojom konte majstrovské tituly z domácich šampionátov, dal totiž o sebe vedieť aj na nemeckých žinenkách.


Ako Ľubovnianske noviny informoval PR manažér klubu, z početne obsadeného turnaja, ktorý sa konal v metropole Bavorska, odchádzal mladý zápasník s cenným kovom vo vrecku. „V kategórii do 34 kg našiel iba jedného premožiteľa, a to až v samotnom finále. Do Starej Ľubovne tak jeho zásluhou putovala veľmi cenná strieborná medaila,“ konkretizoval úspech Štefan Matoľák, podľa slov ktorého sa spolu s ním v Mníchove predstavil i druhý mimoriadny talent – Lukáš Neupauer. Tomu sa však nedarilo celkom podľa predstáv, keď sa mu napokon nepodarilo dostať na medailovú pozíciu.

,,Chlapci cestovali do Nemecka s cieľom získať ďalšie medzinárodné skúsenosti. Škoda len, že nám rozpočet nedovoľuje na takéto kvalitné turnaje vysielať viac pretekárov. Medailová bilancia by mohla byť ešte priaznivejšia,“ poznamenal ešte Š. Matoľák, ktorý tak vyzdvihol zainteresovanosť rodičov oboch chlapcov.

Mimochodom, voľnoštýliarsky Andi-Walter-Turnier má v zápasníckom svete veľmi slušný cveng. Tento rok sa totiž konal už po 35-krát a zúčastnilo sa ho 370 kvalitných pretekárov z Nemecka, Rakúska, Macedónska, Slovinska a Slovenska. Dvojicu Staroľubovňanov, ktorí zároveň reprezentovali aj Team Slovakia, môže preto dvojnásobne tešiť fakt, že sa v súťaži družstiev stali víťazmi turnaja.

Text (mv), foto (Š.M.)

Zdroj: Ľubovnianske noviny

Foto v galérii

L. Neupauer majstrom Slovenska

 

 

V sobotu 22. marca sa v Košiciach konali M-SR mladších žiakov v zápasení voľným štýlom. Zúčastnili sa ich aj štyria pretekári Junošportu, ktorí si domov priviezli tri cenné kovy.
 
Po dlhšej pauze spôsobenej zranením potvrdil svoju dominanciu suverénnym spôsobom Lukáš Neupauer. Hoci mu súperi nič nedarovali, v konkurencii ôsmich pretekárov obhájil v „52-jke“ majstrovský titul. „Po obetavom výkone dosiahol skvelý výsledok aj Patrik Plavčan. Po napínavom a tesnom súboji totiž v najľahšej váhovej kategórii, do 29 kg, vybojoval striebro,“ doplnil meno ďalšieho medailistu Štefan Matoľák. Ako dodal, po návrate z maródky sa na súťažných žinenkách predstavili i Pavol Čureja do 35 kg a Viliam Koky do 40 kg. Napriek tomu, že nemohli absolvovať kompletnú prípravu, vydali zo seba všetko a v silnej konkurencii sa presadili. P. Čureja skončil tretí, V. Koky obsadil nevďačné 4. miesto. „Vzhľadom na okolnosti a zdravotné peripetie pretekárov spôsobené zraneniami, či chorobami sme s výsledkami veľmi spokojní. Chlapcov treba za ich výkony pochváliť. Mrzí len, že obrovský favorit Samuel Bučko sa kvôli zdravotným problémom nemohol ešte na štart postaviť. Sme presvedčení, že by sme domov priniesli o titul viac,“ uviedol na margo úspešných vystúpení tréner Ján Plavčan.
Mladých zápasníkov čakajú najbližšie M-SR starší žiakov vo voľnom štýle. Po bratislavskom šampionáte sa potom množstvo z nich predstaví aj na medzinárodnom turnaj, ktorý sa 3. mája uskutoční v Starej Ľubovni.
Text (mv),

Zdroj: Ľubovnianske noviny

Fröhlich a Husár majstrami Slovenska

 

Štyri medaily, z toho dve najcennejšie, získali na voľnoštýliarskych majstrovstvách SR zápasníci Junošportu. A opäť tým dokázali, že

i napriek skromnejším podmienkam patria k absolútnej domácej špičke.

 

Mladí Staroľubovňania cestovali najskôr do Nitry. Práve tam sa totiž 22.februára konal juniorský šampionát Slovenska. „Martin Schwartz obsadil v kategórii do 84 kg štvrté miesto, René Fröhlich si v 55-tke vybojoval striebro,“ uviedol po návrate späť PR manažér klubu Štefan Matoľák. Ako tiež poznamenal, ich úspech je o to cennejší, „že ho dosiahli medzi staršími pretekármi.“
Napriek solídnemu výsledku však obaja zápasníci brali „Nitru“ ako previerku pred hlavnou súťažou roka – M-SR kadetov. Tie sa o týždeň konali v Snine a chlapci z nich neodchádzali naprázdno. M. Schwartz potvrdil veľký potenciál a príslušnosť k najlepším tretím miestom do 76 kg. A ešte lepšie obišiel jeho oddielový kolega. „Konečne sa ukázala tvrdá, svedomitá práca Reného a jeho poctivý prístup k tréningu. Týmto výsledkom sa definitívne zaradil medzi slovenskú špičku,“ poznamenal na margo jeho zlata Š. Matoľák, ktorý verí, že sa 16-ročný Staroľubovňan prepracuje nielen do reprezentácie, ale aj konečnej nominácie na majstrovstvá Európy prípadne sveta. Navlas rovnaký cieľ má však i Dominik Husár. Študent športového gymnázia v Košiciach aj napriek zraneniu, kvôli ktorému neštartoval na M-SR juniorov, predviedol v „85-tke“ suverénny výkon. A štvrtý raz po sebe obhájil majstrovský titul.

Napriek tomu, že domov cenný kov nepriniesli, sa medzi päťdesiatkou najlepších voľnoštýliarov nestratili ani ďalší Junošporťáci. Tesne pod medailovými pozíciami skončil Mário Vira (do 69 kg), ktorý sa len oťukáva v staršej kategórii i Samuel Koršňák (do 76 kg). Ten v I. kole podľahol M. Schwartzovi.
Text (mv)

Zdroj: Ľubovnianske noviny

Dve účasti, dve medaily

 

Famóznym spôsobom sa na Majstrovstvách SR starších žiakov v zápasení voľným štýlom predviedli borci Junošportu. Dve účasti totiž kvôli zraneniam a maródkam oklieštená mini výprava premenila na dve medaily.

Tá so strieborným leskom bude odteraz zdobiť vitrínku Samuela Koršňáka. Mladý, ešte len 15-ročný Staroľubovňan prešiel v kat. do 73 kg až do finále. Tam však podľahol reprezentantovi jednej zo slovenských zápasníckych bášt – Sárközimu z D. Stredy. Pekné spomienky na Sninu však bude mať i Mário Vira, ktorý v konkurencii 12 zápasníkov (do 66 kg ) získal napokon bronz. V celkovom hodnotení tak Stará Ľubovňa obsadila 7. priečku spomedzi pätnástich zúčastnených klubov. 

(mv)

Zdroj: Ľubovnianske noviny

Famózny Bučko, nestratili sa ani ďalší

 

Zápasníci Junošportu clubu majú za sebou vynikajúci rok. A správnou nohou vstúpili aj do novej súťažnej sezóny. Stalo sa tak

v poľskom Rzeszowe, kde sa 25. januára konal skvelo obsadený medzinárodný turnaj mladších žiakov v zápasení voľným štýlom.

„V skvelom svetle sa ukázal najmä Samuel Bučko. Hoci mal v kategórii osemnástich veľmi silných súperov, predviedol špičkový výkon a vyhral. Výborné umiestnenie však dosiahol aj Pavol Čureja, ktorý druhým miestom v kategórii do 38 kg potvrdil talent a veľký prísľub do budúcnosti,“ uviedol PR manažér zápasníkov Štefan Matoľák. Ako podotkol, medzi takmer dvoma stovkami pretekárov z Poľska i Ukrajiny sa nestratili ani ďalší Staroľubovňania. V kat. do 55 kg totiž Lukáš Neupauer nastúpil o „váhu“ vyššie, pretože jeho kategória neštartovala. Podobne ako on si piate miesto vybojoval Patrik Plavčan (do 29 kg). „V tvrdej konkurencii je to skvelé umiestnenie, ktoré u neho potvrdzuje zlepšovanie formy.“ dodal na margo jeho vystúpenia Š. Matoľák.
Ďalší voľnoštýliarsky turnaj čakal na zápasníkov už o týždeň. Keďže tí najlepší si v tom čase preberali cenu pre naj- športovcov, do Bratislavy cestovala len trojčlenná mini-výprava. V hlavnom meste Slovenska sa najviac darilo Viliamovi Kokymu, ktorý v kat. do 40 kg vybojoval bronz. A tak, podľa slov trénera, naznačil do ďalších pretekov veľký potenciál.
(mv)

Zdroj: Ľubovnianske noviny

Foto v galérii