Zápasnícky oddiel JUNO Šport Stará Ľubovňa

Poďakovanie

 

Vážení priatelia,

 

dovoľte nám srdečne poďakovať sa všetkým, ktorí sa zúčastnili stretnutia pri príležitosti 30 -teho výročia založenia zápasníckeho klubhu v Starej Ľubovni. Taktiež ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a vytvorení príjemnej atmosféry, ktorá na stretnutí vládla.

Do skorého videnia!

 

 

Tréner Michal Turkyňák a organizačný štáb

Zápasníci začali písať históriu pred 30 rokmi

 

Organizátori stretnutia ako výraz vďaky ocenili funkcionárov, ktorí mali najväčší podiel na úspešnej činnosti klubu. Ocenenie si prebrali Magdaléna Liptáková, dlhoročná ekonómka klubu, Peter Letko a Miroslav Jedlička, tréneri športového gymnázia v Košiciach, Ján Klimčák a Michal Turkyňák, tréneri a zakladajúci funkcionári klubu.

 

 

Stará Ľubovňa 27.12.2015

 

Zápasenie je jedným z najstarších športov pod piatimi kruhmi, patrilo k neodmysliteľnej súčasti olympiád už od starovekého Grécka a potom aj v ich novodobej histórii. Zápasnícky klub v našom meste má bohatú históriu a v roku 2015 oslávil okrúhle jubileum, v slovenskej zápasníckej rodine pôsobí už 30 rokov. Pri tejto príležitosti funkcionári klubu zorganizovali stretnutie, na ktoré pozvali bývalých aj súčasných pretekárov, ako aj ľudí, ktorí sa výrazne podieľali na vzniku klubu.

 

Myšlienka vzniku zápasníckeho oddielu v Starej Ľubovni sa zrodila v Košiciach. Spomína na to jeden zo zakladajúcich členov. „Môj starší brat Jozef začínal so zápasením vo Svite, mal tam dobré výsledky a pokračoval v zápasení v Košiciach, kde už pôsobil v klube Lokomotíva Michal Turkyňák. Neskôr som sa k nim pridal aj ja. Podnet na založenie klubu v Ľubovni vyšiel od brata a Petra Letka, košického funkcionára a trénera. A tak to všetko začalo s výraznou aj materiálnou pomocou Košičanov,“ poznamenal Ján Klimčák. Toho doplnil tréner športového gymnázia v Košiciach Peter Letko: „Začalo sa to tým, že sa Mišo oženil. Zápasil za Lokomotívu Košice a keď sa oženil, ostal v Ľubovni a na tréningy dochádzal. A vtedy som mu navrhol, aby sme založili klub v Starej Ľubovni. Pán Zitrický, predseda KV ČSZTV, ktorý bol veľký fanda zápasníkov, nám dal plnú moc a nový klub bol na svete.“

Michal Turkyňák postupne získal tretiu a potom druhú trénerskú triedu a začal spolu s Jánom Klimčákom budovať zápasnícku tradíciu v Starej Ľubovni. Klub dosiahol a dosahuje výrazné úspechy na Slovensku aj na medzinárodnej scéne. Za 30 rokov vychovali v klube desiatky majstrov Slovenska v mládežníckych kategóriách, reprezentantov Slovenska, ktorí sa zúčastňovali majstrovstiev Európy aj sveta. Pravidelne nosia domov víťazstvá aj pódiové umiestnenia z kvalitne obsadených medzinárodných turnajov, ktorých sa zúčastňujú družstvá z krajín so silnou tradíciou zápasenia, ako je Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Ukrajina. A pri tom všetkom bol 30 rokov bez prerušenia Michal Turkyňák, ktorý patrí k hlavným strojcom úspechov klubu.


ÚVODNÉ PERIPETIE

Počas tých 30 rokov však nemali zápasníci vždy na ružiach ustlané. Košičania im poskytli žinenku a trénovať začali na osobitnom učilišti na Levočskej. Problém bol v tom, že pred každým tréningom museli poskladať a po tréningu rozobrať žinenku. Neskôr sa sťahovali do telocvične na ZŠ Svaljavská, aj tam im však prekážala žinenka. Natrvalo sa usadili až na ZŠ Komenského a to vďaka pochopeniu vtedajšieho riaditeľa Gergelyho. „Myslím, že za 30 rokov sme prežili viac radosti aj spokojnosti, boli však chvíle, keď nám bolo do plaču, keď človek musel spustiť hlavu dole, ale stále sme sa dokázali zdvihnúť a pokračovať. Dnes tu vidím zástupcov všetkých generácií, ktoré sme trénovali. Škoda, že poniektorí nemohli prísť preto, že sú odcestovaní alebo pôsobia v zahraničí. Chcem sa všetkým poďakovať za to, že mi umožnili naplniť môj sen, moje životné poslanie,“ vyjadril svoje vyznanie v príhovore Michal Turkyňák.

Mnohí odchovanci ľubovnianskeho zápasenia sa rozhodli pokračovať vo vzdelávaní a rozvíjaní svojho športového umenia na športovom gymnáziu v Košiciach. Vysokú úroveň „ľubovnianskej zápasníckej školy“ preukazovali aj v Košiciach. „Zo Starej Ľubovne prichádzal vždy dobrý „materiál“. Počas môjho trénerského pôsobenia som mal možnosť trénovať desiatky chlapcov zo Starej Ľubovne, mnohí sa dopracovali na úroveň reprezentantov Slovenska, majstrov Slovenskej republiky a tak tomu je aj v súčasnosti. Dominik Husár tento rok maturuje, do 1. ročníka nastúpil Samo Koršňák, výborný borec, člen širšej reprezentácie. V novom školskom roku sa k nám chystajú Lukáš Neupauer a Samo Bučko, výborní pretekári, ktorí budú mať u nás podmienky pre ďalší športový rast,“ skonštatoval Miroslav Jedlička, tréner športového gymnázia. V dobrom spomína na pôsobenie v Košiciach aj jeden z prvých ľubovnianskych odchovancov Štefan Drabant. „Boli to veľmi pekné tri roky, bol som reprezentant Slovenska, veľa som sa naučil, napr. sebadisciplíne, za najúspešnejšie vystúpenia považujem bronz z majstrovstiev Slovenska a druhé miesto na medzinárodnom turnaji Grand Prix ČSFR,“ poznamenal bývalý pretekár.

M. Turkyňák však nevychovával iba úspešných zápasníkov, ale pripravil aj svojich nástupcov. Trénerské žezlo preberajú v súčasnosti mladí tréneri Ján Plavčan a Miroslav Gladiš, manažérske kormidlo úspešne ovláda Štefan Matoľák. M. Turkyňák sa však ani v dôchodkovom veku nedokázal úplne „odstrihnúť“ od svojej srdcovej záležitosti, takmer každý deň ho môžete stretnúť v malej telocvični na Komenského medzi mladými nádejnými zápasníkmi.

 

J.P.

Zdroj: ĽN

Zápasnícke cenné kovy z Poľska i Košíc

 

Krašnik, Košice november/december 2015

 

Staroľubovniansky zápasníci na záver roka zbierali skúsenosti na dvoch medzinárodných turnajoch. Posledný novembrový víkend štartovali na otvorených majstrovstvách vojvodstva v Poľskom Krašniku, kde pricestovalo 14 družstiev z toho 12 poľských a dve zo Slovenska. V silnej konkurencii sa naši zápasníci nestratili, pričom na žinenkách bojovali aj s majstrami jednotlivých krajín v kategóriách mladších a starších žiakov. Trom pretekárom Junošportu sa na konci turnaja na hrudi leskla medaila - strieborná u S. Bučka, bronzové u T. Podhorského a L. Neupauera. Štvrté miesto obsadil E. Varchola, piate F. Sovík a M. Galík.  ,,S výsledkami musíme byť len a len spokojní, lebo naši chlapci sa na žinenkách stretli aj s o dva roky staršími a skúsenejšími zápasníkmi. Tiež musíme prihliadať na podmienky, v akých trénujeme my a aké majú napríklad zahraničné oddiely. Preto je veľkým prínosom pomoc zanietených rodičov ako je to často v prípade Vladimíra Bučka ale aj iných" uviedol po návrate tréner Miroslav Galdiš.

O týždeň na to už pretekári ľubovnianskeho Junošportu cestovali na prestížny medzinárodný turnaj do neďalekých Košíc. V tejto tradičnej bašte slovenského zápasenia má organizácia takýchto podujatí dlhoročnú tradíciu. Nebolo tomu inak ani teraz. Organizátori na turnaj pozvali pretekárov zo siedmich krajín a to Ukrajiny, Poľska, Česka, Lotyšska, Moldavska, Maďarska a Slovenska. Za  celkovo15 klubov štartovalo 135 zápasníkov. Staroľubovnianske mladé nádeje sa nezľakli ani konfrontácií s pretekármi z vyspelých zápasníckych krajín a domov priviezli slušnú nádielku medailí.

Mladší žiaci: 2.m. F. Sovík (52kg), 3.m. M.Gálik (62kg), 4.m. T. Podhorský (44kg), E. Varchola (48kg)

Prípravka: 1.m. A. Malý (28kg),  2.m. P. Garnek (31kg), 3.m. O. Malachovský (34kg), 4.m. D. Farkaš (32kg), 7.m. T. Gladiš (34kg)

 

 

text: MG + ŠM

Ľubovnianski zápasníci dobyli Prahu

 
 
Praha 21.novembra 2015
 

21.november 2015 sa zapíše ako ďalší úspešný deň pre zápasníkov Junošportu Stará Ľubovňa. V tomto termíne sa totiž uskutočnil medzinárodný turnaj mládeže v zápasení voľným štýlom v Prahe. Do hlavného mesta Českej republiky vycestovala trojica najskúsenejších pretekárov pod vedením trénera Michala Turkyňáka. Chlapcom sa na žinenkách darilo a tak pod Ľubovniansky hrad priviezli peknú zbierku medailí. O jednu striebornú sa pričinil aktuálny majster Slovenska Patrik Plavčan, tentokrát v hmotnostnej kategórii do 42 kg. Naprázdno neobišli ani zvyšní dvaja pretekári. Z víťazstva sa tešili Samuel Bučko do 46 kg a Lukáš Neupauer do 58 kg. Pod 100% úspešnosť sa podpísal ešte zisk striebra v súťaži družstiev. Tréner Turkyňák:,, Na tomto turnaji sme neštartovali po prvý krát. Úspechy v predošlých ročníkoch a aj v tomto roku spôsobili, že už aj v Prahe poznajú kvality zápasníkov zo Starej Ľubovne. Chlapci si hlavne dobre zasúťažili, nazbierali potrebné skúsenosti a priniesli domov cenné kovy. V tomto roku absolvujeme ešte turnaje v poľskom Krašniku a v neďalekých Košiciach. Veríme, že i tu medailovo uspejeme".

 

Š.M.

 

Bučko v Snine bronzový

 
 
Snina 15.11.2015
 
Nedeľný turnaj mládeže v zápasení voľným štýlom s medzinárodnou účasťou dopadli na výbornú pre pretekára Junošportu Stará Ľubovňa Samuela Bučka (do 46kg). Po prehre vo vyraďovacej fáze s pretekárom z Lotyšska už nezaváhal a po následných víťazstvách zakončil turnaj na skvelej tretej priečke. Nedarilo sa však čerstvému republikovému majstrovi Patrikovi Plavčanovi, ktorý po prehre v základnej skupine do ďalších bojov nepostúpil. O týždeň sa pretekári predstavia na turnaji v Prahe.
 
Š.M.

Patrik Plavčan majstrom Slovenska

 

 

Bánovce nad Bebravou  30.10.2015

 

Posledný októbrový deň cestovali zápasníci ľubovnianskeho Junošportu zúročiť úsilie z tréningov na republikový majstrovský turnaj starších žiakov vo voľnom štýle do Bánoviec nad Bebravou. Štvorica pretekárov dúfala spolu s trénermi v úspech a snažila sa tomu všetko podriadiť. Kontrola hmotnosti pri registrácii ukázala, že úprava hmotnosti bola pre všetkých úspešná a mohli sa začať sústrediť na samotné boje. A že sa našim borcom nažinenkách darilo hovoria i konečné výsledky. 
Po jednej prehre zaznamenali Samuel Bučko (do 42 kg) a Lukáš Neupauer (do 59 kg). Ako poznamenal ich tréner, Samo mal zápas veľmi dobre rozbehnutý, keď dokonca vyhrával. „Žiaľ, prejavili sa súperove kvality a náskok udržať nedokázal. V ďalších bojoch už však nezaváhal,“ uviedol namargo tretieho miesta S. Bučka Ján Plavčan. Ten však rovnako vyzdvihol bronz aj výkon L. Neupauera. „Podarilo sa mu dokonca vrátiť prehru súperovi z MSR v grécko-rímskom štýle. Škoda len, že hneď v prvomkole narazil na neskoršieho finalistu z Dunajskej Stredy a po prehre stratil možnosť bojovať o najvyššiu priečku. Pozitívom je, že všetky ostatné boje zvládol tiež bez zaváhania.“ 
Zlatá medaila však už neušla Patrikovi Plavčanovi (do 38 kg), keď na záverečnom turnaji nenašiel premožiteľa a domov priviezol vytúžený titul. Ako však po Majstrovstvách Slovenska povedal, cesta k nemu nebola ľahká. „V dvoch zápasoch to bolo naozaj veľmi tesné, keď som dokonca prehrával. Oba som však dokázal zvrátiť. Vo finále až tesne pred koncom, keď som súperovi hodil záhlavák. Zlato ma veľmi teší. Drina v príprave stále za to,“ uviedol šťastný držiteľ majstrovského titulu. Podľa predstáv sa na šampionáte nedarilo iba Tomášovi Podhorskému (9. miesto v kat. do 47kg), ktorého čas veríme ešte len príde.

 

Š.M.

 

Medaily z Brna

 
 
Brno 10.10.2015
 
 
Veľkým úspechom sa pre zápasníkov Junošportu skončil medzinárodný turnaj mládeže v zápasení voľným štýlom v Brne. Zo štyroch pretekárov dvaja dokázali na tomto ťažkom turnaji zvíťaziť a jeden skončil na druhom mieste. Tréner Turkyňák ,,medzi 110 - tkou pretekárov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Nemecka a Maďarska je to cenný úspech". V kategórii starších žiakov medzi hmotnostne ťažšími súpermi zvíťazil Samuel Bučko, keď v kategórii do 46 kg nenašiel ani jedného premožiteľa. S prehľadom si počínal aj Ivan Margitič. Medzi kadetmi v kat. do 63 kg. žiadnemu zo svojich súperov nedal šancu a po ťažkých zápasoch vystúpil na najvyšší stupienok. V 48 - čke bojoval so staršími pretekármi Frederik Sovík. Ten zúročil poctivý prístup k tréningu a iba jediná prehra ho delila od najvyššieho stupienka. V Brne skúsenosti zbieral aj Erik Varchola. Dve prehry a dve výhry mu nakoniec zabezpečili pekné 5. miesto. Najbližšie budeme držať našim pretekárom palce koncom októbra na MSR v Bánovciach nad Bebravou.
 
Š.M.

MSR mladších žiakov pre Junošport tentoraz bez medaily

 
Dunajská Streda 03.10.2015
 
 
    Začiatkom októbra naši mladí borci štartovali na republikových majstrovstvách vo voľnom štýle. Vzhľadom na neskúsenosť tímu sa očakávalo skôr prekvapenie ako istota medaily. Napokon chlapci bojovali čo to dalo. Najbližšie k medaile mal určite Tomáš Podhorský v kategórii do 44 kg. Po vynikajúco zvládnutých zápasoch s oveľa skúsenejšími súpermi postúpil až do bojov o tretie miesto. Snáď chýbajúce sily i spomenutá skúsenosť spôsobili, že po dobrom začiatku zápasu napokon na svojho premožiteľa z Považskej Bystrice nestačil. Konečné štvrté miesto však naznačuje možnosti a dáva prísľub do budúcnosti.
    Taktiež štvrtu priečku obsadil o kategóriu vyššie do 48 kg Erik Varchola a do tretice sa štvrté miesto ušlo aj Michalovi Gálikovi v kategórii do 62 kg. Aj tímto dvom pretekárom k medalile chýbal len kúsok, keď v posledných bojoch podľahli svojim súperom. Skúsenosti bol na ostaršenie zbierať aj Frederik Sovík v kategórii do 52 kg. Ten medzi staršími pretekármi z 15-tich pretekárov obsadil napokon pekné 10. miesto. Aj keď medailového zápisu majstrovstvá naznačili potenciál pretekárov do budúcnosti a priniesli cenné skúsenosti.
 
 
Š.M.

Staroľubovnianskí zápasníci na dvoch frontoch

 

 

Hradec Králové, Trenčín 26.09.2015

 

    Cez víkend dňa 26.9.2015 sa staroľubovnianski zápasníci predstavili na dvoch frontoch. Starší žiaci tentokrát bojovali na žinenkách v Hradci Králové, kde sa zišla silná konkurencia z troch štátov domáceho Česka, Poľska a Slovenska.

    Slová trénera Michala Turkyňáka ,,Musíme využívať každú možnosť na súťažné zápasy aj keď v grécko-rímskom štýle. V tejto vekovej kategórii sa nám blíži vrchol sezóny Majstrovstvá Slovenska vo voľnom štýle. Chlapci predviedli perfektné výkony z technického i taktického hľadiska. Bezchybne si počínal Samuel Bučko, ktorý si z tutnaja odniesol zlato. Lukáš Neupauer skončil strieborný, pričom vo finále nestačil len na reprezentanta Poľska.“

    Druhá partia zápasníkov Junošportu sa v tú istú sobotu predstavila na MT v Trenčíne. Tu sa už zišla kompletná V4, čiže Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko. Miroslav Gladiš ,,Na tento medzinárodný turnaj sme necestovali s veľkými očami, pretože v kategótii mladších žiakov a prípravky patrí medzi najprestížnejšie na území SR. Už len počet zúčastnených klubov 29, svedčí o tom, že je to podujatie ako remeň. Túto vekovú kategóriu na takéto preteky vysielame hlavne preto, aby si zvykli na súťaženie, pestovali si pritom do budúcna aj chuť po víťazstvách".

Výsledky: 3.m. T. Derevjanik a M. Gálik, 5.m. A. Malý, P. Garnek a F. Sovík, 6.m. E. Varchola, bez umiestnenia T. Gladiš a D. Farkaš.

 

MG

Zápasníci Junošportu St. Ľubovňa na XXXIV. ročníku MT Jozefa Svitača v Nitre

 

 

Nitra 19.09.2015

 

Dňa 19.09.2015 sa naši staroľubovniansky zápasníci zúčastnili  tradičného medzinárodneho turnaja XXXIV. ročníka memoriálu Jozefa Svitača v Nitre.

Už v minulosti sa naši borci hrdili víťazstvami na tomto prestížnom podujatí ako napr. bratia Plavčanovci, Hrivňákovci, Foľvarskí, FIličkovci, Matoľák, Klimčák, Bukovič, Fuks, Petija, Bukovina atď. /z archívu ZO Junošport/. K týmto ako aj ďalším menám našich odchovancov opäť pribudli ďalšie dve mená a to Frederik Sovík a Lukáš Neupauer. Títo dvaja pretekári si s prehľadom poradili so svojimi súpermi bez akéhokoľvek zaváhania. Do histórie víťazov tohto podujatia mohlo byť zapísané aj meno Ivan Margitič, ale po sčítaní bodov medzi medajlistami v jeho hmotnostnej kategórii, ktorí mali medzi sebou po jednej výhre a prehre mimo ostatných sa mu ušla „len“ strieborná priečka.

Ďalšie výsledky: 4. m. Erik Varchola a Peter Garnek, 5. m. Thomas Gladiš a Dávid Farkaš.

Úspech je o to cennejší, že na tomto turnaji štartovalo 150 pretekárov zo štyroch krajín: Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska. Tréner Miroslav Gladiš ,,Na tieto výsledky musíme byť opäť hrdí, lebo do dejiska súťaže sa cestovalo skoro ráno a po dlhej ceste naši pretekári vhupli ihneď do náročných súbojov. Pritom nebol čas na nejaký oddych alebo doplnenie energie. Niektorí borci museli navyše upravovať svoju hmotnosť, aby mohli štartovať v danej hmotnostnej kategórii".

 

MG

Zápasníci Junošportu po prázdninách opäť na plný plyn

 

Prievidza 12.09.2015

 

Po dvojmesačnej odmlke bojovali zápasníci junošportu Stará Ľubovňa na súťažných žinenkách.  Na Medzinárodnom turnaji v Prievidzi sa tentokrát stretla silná konkurencia zo siedmych štátov a to Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Srbska, Ukrajiny a klubov z celého Slovenska.

               

Medzi klubmi so zvučnými menami sa náš malý oddiel opäť nestratil. Naši zápasníci obsadili, ako je už zvykom, popredné priečky a to aj napriek tomu, že tréneri ich museli tzv.  „ostaršovať“.  To znamená, že zápasili aj s o tri roky staršími a skúsenejšími zápasníkmi a samozrejme aj s reprezantatmi uvedených štátov.

                S výsledkami ako aj so samotným vystúpením bolo vedenie pod trénerskou taktovkou M. Turkyňáka a M. Gladiša spokojné, ale i tak ako uviedol tréner Gladiš je potreba s týmito športovcami stále pracovať aj na úkor svojho voľného času. Ten je potrebný obetovať či už na tréningy, alebo samotné súťaže v rámci zanietenosti k danému športu. Tréner M. Gladiš ,, Túto jeseň máme po súťažnej stránke pomerne náročnú, keďže turnaje sa konajú takmer každý víkend. S chlapcami cestujeme na turnaje nie len na Slvensku ale i do zahraničia čo skvalitňuje konkurenciu. No pripravujeme sa na majstrovstvá Slovenska a bez súťaženia to samozrejme nie je možné". Pre zvedavcov je možné si kalendár súťaží ako aj množstvo ďalších zaujímavých informácií pozrieť si na oddielovej webovej stránke www.zapaseniesl.webnode.sk

 

                Výsledky: 1. miesto prípravka do 56 kg F. Sovík, 2. miesto kadeti do 42 kg S. Bučko /pod hlavičkou reprezentácie SR/, v tej istej kategórii 5. miesto P. Plavčan, 4. miesto kadeti do 58 kg L. Neupauer /pod hlavičkou reprezentácie SR/ a do 63 kg kadeti obsadil 3 miesto I. Margitič.

                S týmito výsledkami zápasníci opäť potvrdili, že patria k „špičke“ zápasenia na Slovensku.

 

MG

Zápasníci Junošportu sa sústredili

 

Červený Kláštor 28.-30.08.2015

 

V dňoch 28.08.2015 - 30.08.2015 sa uskutočnilo sústredenie členov ZO Junošport Stará Ľubovňa v prekrásnom prostredí Pieninského národného parku. Zúčastnení členovia si užili krásne počasie a čas využili okrem oddychu aj na prípravu na novú sezónu. Okrem plánovaných tréningových jednotiek v okolí Dunajec Village zameraných hlavne na rozvoj pohybových schopností sa podujali aj na výstup na pýchu Pieninského národného parku - Tri koruny. Počasie, ktoré bolo prívetivé počas celého pobytu sa nedalo zahanbiť ani v deň výstupu a tak po náročnej no zaujímavej túre si chlapci vychutnali zaslúženú odmenu v podobe nádherného výhľadu na okolitú krajinu. Pre viacerých, hlavne mladších účastníkov, to bola premiéra, čo nádherné pocity len umocnilo. Pozitívne reakcie prevládali až do príchodu domov a všetci svorne potvrdili, že podobnú akciu si radi zopakujú i nabudúce.

Za ústretovosť a podporu v tomto smere ďakujeme predovšetkým manželom Korčákovcom, celému personálu Dunajec Village v Červenom Kláštore a samozrejme rodičom.

 

Š.M.


 

Bučko majstrom SlovenskaRimavská Sobota 30.05.2015

Nabitý májový súťažný kalendár zavŕšili zápasníci ľubovnianskeho Junošportu účasťou na Majstrovstvách Slovenska starších žiakov v zápasení grécko-rímskym štýlom v Rimavskej Sobote. Našim voľnoštýliarom sa napokon podarilo presadiť sa aj medzi klasikmi. Trojica najskúsenejších pretekárov priviezla domov dva cenné kovy, z toho jeden titul Majstra Slovenska. V hmotnostnej kategórii do 35 kg vybojoval Patrik Plavčan striebornú medailu. Ešte lepšie si počínal Samuel Bučko, ktorý v kategórii do 38 kg nenašiel ani jedného premožiteľa a pre rok 2015 sa tak zaslúžene stal republikovým majstrom. Nedarilo sa len Lukášovi Neupauerovi, ktorý v kategórii do 59 kg nepostúpil z vyraďovacích bojov medzi najlepších a obsadil konečnú ôsmu priečku. Tréner Michal Turkyňák ,, S výsledkami sme spokojní aj keď sme dúfali, že s medailou sa vráti aj Lukáš. Žiaľ nie vždy je to možné. Výborne zabojoval Patrik Plavčan no a titul Sama Bučka je absolútne skvelý výsledok".

Š.M.

Tréning pod vedením Jozefa Lohyňu

Stará Ľubovňa 27.05.2015

 

Streda 27.mája 2015 bola pre zápasnícky oddiel Juno šport výnimočným dňom. Po prvýkrát v histórii nás navštívila žijúca legenda slovenského zápasenia, majster sveta a olympijský medailista zo Soulu Jozef Lohyňa. Túto návštevu si užili predovšetkým samotní pretekári, ktorí mali možnosť osobne sa stretnúť s týmto velikánom a samozrejme aj čo to sa od neho naučiť. Nechýbali ani niektorí rodičia a tiež tréneri s novinármi. Tréning sa niesol vo veľmi príjemnej atmosfére, kde Jozef Lohyňa za asistencie košického trénera Štefana Csorbu predviedol rôzne techniky, ktorými sa presadzoval aj na svetových úrovniach, či nové svetové trendy v zápasení. Nezabudol ani chlapcom pripomenúť svoje začiatky a neľahkú cestu na vrchol svetového zápasenia. Svojim slovom ich povzbudil do ďalšej aktivity a s najmladšími pretekármi si to na žinenke aj rozdal vo férovom súboji jeden proti všetkým. Tréning zakončil improvizovanou autogramiádou a spoločným fotením. Jozef Lohyňa sa takto postaral o jeden nezabudnuteľný zážitok pre všetkých zúčastnených, za čo mu úprimne ďakujeme.

 

Š.M.

Naša mlaď nesklamala

 


 

Košice 20.05.2015 


      Uplynulý týždeň sa v Košiciach uskutočnilo II. kolo ligy prípravky a mladších žiakov východoslovenského kraja v zápasení voľným štýlom. Kvôli preplnenému kalendáru domácich ako i zahraničných súťaží, ktoré sa usporiadávajú štandardne cez víkendy, sa tento turnaj konal tentoraz v stredu. Úspechy jednotlivých pretekárov nám potvrdili, že staroľubovnianske zápasenie je nasmerované tým správnym smerom. Ani jeden z našich pretekárov nepodľahol súperovi z konkurenčných oddielov pôsobiacich na východe republiky a tak sa o tie najvyššie stupienky ,,pobili'' medzi sebou.
      Výsledky: kat. prípravka do 27 kg 1.miesto Artur Malý, do 30 kg 1.m. Peter Garnek, 2.m Thomas Gladiš, do 33 kg 1.m. Dávid Farkaš, 2.m. Ondrej Malachovský, kat. mladší žiaci do 36 kg 1.m. Tomáš Derevjanik, do 48 kg 1.m. Frederik Sovík, 2.m. Erik Varchola a do 60 kg 1.m. Michal Gálik. 

 

M.G. 

 Zápasníci na severe Moravy

 
 
Nový Jičín 09.05.2015
 

    Dňa 09.05.2015 sa uskutočnil Medzinárodný turnaj za účasti 17 mužstiev, ktoré reprezentovalo 147 zápasníkov vo všetkých vekových kategóriách od najmladšej prípravky, až po seniorov. Uvedený turnaj sa konal v malebnom mestečku Nový Jičín, kde cestovala pätica borcov z Junošportu Stará Ľubovňa pod vedením M. Turkyňáka a M. Gladiša.

    Aj napriek únave, ktorá sa dostavila po náročnej ceste z dôvodu, lebo na tento turnaj sa cestovalo v daný deň štartu a na oddych pred súťažením nebol čas sa naši športovci opäť nestratili v silnej konkurencii. Na tento turnaj sa cestovalo z dôvodu porovnania si síl zo zvyškom konkurencie a to z klubov, ktoré sa nezúčastnili na MT Stará Ľubovňa spred uplynulého týždňa. M. Gladiš ,,Z výsledkami chlapcov bolo vedenie výpravy nadmieru spokojné, ako aj s prístupom všetkých našich odchovancov v jednotlivých zápasoch, ale hlavne, že plnili pokyny ktoré im boli určené takticky pred a podávané aj počas zápasu. Taktiež sústredene vnímali pokyny po náročných bojoch, ktoré absolvovali v plnom nasadení s vypätím všetkých síl, aby sa do budúcnosti vyvarovali určitých chýb".

    

Výsledky jednotlivcov:

    Na 5. mieste v kategórii prípravka B do 29 kg sa umiestnil Thomas Gladiš, pričom prehral len s budúcim víťazom a bronzovým medajlistom v tejto váhovej kategórii. V tej istej kategórii si vynikajúco počínal Dávid Farkaš, ktorý obsadil striebornú priečku. V kat. ml. žiaci do 44 kg skončil na druhom mieste Erik Varchola. Taktiež medzi mladšími žiakmi ale do 48 kg striebro získal Frederik Sovík, ktorý štartoval na základe ostaršenia s o dva  roky staršími zápasníkmi. Najviac potešil vedenie výpravy Ivan Margitič, ktorý nastúpil v kat. kadeti do 63 kg a ktorú napokon celú ovládol bez zaváhania. Pritom si poradil s aktuálnymi majstrami SR a ČR na rok 2015 vo voľnom štýle.  

 

M.G.

 

Ďalší medailový víkend zápasníkov Junošportu

Rimavská Sobota 09.05.2015
 
 

     Len týždeň po turnaji v Starej Ľubovni absolvovali zápasníci Junošportu Stará Ľubovňa v sobotu 9. mája 2015 ďalšie súťažné podujatie s prívlastkom medzinárodné.

Trojica najskúsenejších starších žiakov sa predstavila pod taktovkou trénera Jána Plavčana na žinenkách v Rimavskej Sobote. Neveľký, no o to skúsenejší tím mal napokon 100% - nú úspešnosť, keď všetci traja borci priviezli domov po medaile. O dve zlaté sa postarali v hmotnosti do 38 kg Samuel Bučko a v kategórii do 59 kg Lukáš Neupauer. Striebro po vyrovnaných bojoch pridal v kategórii do 35 kg Patrik Plavčan. Ich vystúpenie zhodnotil tréner Ján Plavčan ,,Výsledok je skvelý. Chlapci zabojovali a tak sme sa vracali s výborným pocitom. Patrik len tesne podľahol víťazovi, Samo podal suverénny výkon a Lukáš vo veľmi náročnom a vyčerpávajúcom finálovom súboji vrátil prehru súperovi z finále domáceho turnaja pred týždňom".

 

Š.M.

Pohár primátora pre zápasníkov Junošportu

   

Stará Ľubovňa 02.05.2015

 

    Prvý májový víkend 2015 bola športová hala v Starej Ľubovni dejiskom ozajstných zápasníckych súbojov. Mladí zápasníci z piatich európskych krajín tu bojovali o medaily na Medzinárodnom turnaji mládeže v zápasení voľným štýlom ,,O pohár primátora mesta Stará Ľubovňa". 

    O otvorenie jeho 5. ročníka sa postaral primátor Starej Ľubovne PhDr. Ľuboš Tomko. Potom sa už takmer stovka pretekárov pustila do bojov na žinenkách. V kvalitnej konkurencii zápasníkov z Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Slovenska sa darilo aj borcom zo Starej Ľubovne. P.R. manažér klubu Štefan Matoľak ,,Tento turnaj získal medzičasom v rámci zúčastnených krajín veľmi slušný kredit. Sme radi, že si k nám každoročne nájdu cestu pretekári z kvalitných zahraničných i slovenských klubov. Snažíme sa aby úroveň turnaja už samotná bola ťahákom. Výsledky aj ohlasy hovoria za seba. Teší nás tiež, že naši chlapci majú možnosť konfrontácie s výbornými súpermi. Takto sa môžu zápasnícky zdokonaľovať a ďalej rásť. Potešili nás výkony nielen skúsených borcov, ale zasa sa vo výbornom svetle prezentovali aj naši najmenší. Zároveň je turnaj vďačným spôsobom ako prezentovať tento zaujímavý olympijský šport a tiež naše mesto i región". Na staroľubovnianskych žinenkách sme takto mali možnosť zhliadnuť množstvo napínavých zápasov. Jedným z najlepších bol istotne finálový boj domáceho Ivana Margitiča (na snímke hore), ktorému po výhre tlieskala celá hala. Absolútnou čerešničkou na torte bol premiérový zisk pohára primátora mesta Stará Ľubovňa zápasníkmi Junošportu pred družstvami z poľského Rzesowa a Košíc. 

    Medaily pre Juno šport Stará Ľubovňa napokon získali: Frederik Sovík 2. m. prípravka do 48 kg,  Dávid Česelka 3. m. mladší žiaci do 33 kg,  Patrik Plavčan 1. m. mladší žiaci do 35 kg, Samuel Bučko 1. m. starší žiaci do 38 kg, Lukáš Neupauer 2. m. starší žiaci do 59 kg, Ivan Margitič 1. m. kadeti do 63 kg .

 

Š.M.

Zápasník Margitič majstrom Slovenska

    

Snina 08.03.2015

 

    Nedeľa 8. marca bola v Snine dejiskom bojov o šampiónov Slovenskej republiky v zápasení grécko-rímskym štýlom v kategórii kadetov. 

A nechýbal pri tom ani Zápasnícky oddiel Juno šport zo Starej Ľubovne. Horúce želiezko v podobe Ivana Margitiča sa predstavilo v hmotnostnej kategórii do 58 kg. Jeho vystúpenie napokon nemohlo ani lepšie dopadnúť. Po zápasoch vo vyraďovacej časti sa Ivan prebojoval až do samotného finále, kde po veľmi vyrovnanom a dramatickom boji porazil aj posledného súpera a právom získal titul Majstra Slovenska pre rok 2015. Radosť neskrýval ani tréner Turkyňák ,,Od Ivana sme čakali boj o medaily a to sa aj potvrdilo. Je to vynikajúci pretekár so svedomitým prístupom k tréningom. Škoda len, že kvôli zdravotným problémom nemohol nastúpiť aj na Majstrovstvá Slovenska vo voľnom štýle. Možno by medailová zbierka bola o niečo širšia. Radosť zo zisku titulu to však nezmenšuje a patrí mu uznanie. Veríme, že podobnú radosť pre nás pripraví ešte niekoľko krát".

    Za zmienku isto stojí aj výkon odchovanca Samuela Koršňáka zápasiaceho od septembra za ZK 1904 Košice. Ten po bronze z MSR vo voľnom štýle pridal v grécko-rímskom štýle titul v kategórii do 85 kg. Gratulujeme!

 

Š.M. 

Zápasníci na Plzeňských žinenkách

Plzeň 28.02.2015

    Posledný februárový deň vycestovali zápasníci Junošportu Stará Ľubovňa na Medzinárodný turnaj mládeže v zápasení voľným štýlom do známeho českého mesta Plzeň. Medzi 200-kou pretekárov sa blysli aj borci z nášho mestečka. Už tradične tím pripravovaný a vedený skúsenými trénermi Turkyňákom a Plavčanom sa nevrátil domov naprázdno. 

    Spomedzi pätice pretekárov najväčšiu zásluhu na tom mali hlavne traja najúspešnejší. Medzi mladšími pretekármi 1. miesto v kategórii do 50 kg vybojoval Frederik Sovík. Vo výbornej forme sa medzi staršími žiakmi predstavil Samuel Bučko, ktorý porazil všetkých súperov a za 1. m. v kategórii do 42 kg si domov doniesol zlatú medailu. Darilo sa aj Lukášovi Neupauerovi. Ten zaznamenal len jednu prehru a to až vo finále. Z turnaja mu tak za 2. m. v kategórii do 58 kg pribudla do zbierky strieborná medaila.Tréner Turkyňák dodal: ,,S našou účasťou a výsledkami sme spokojní. Za všetko hovorí medailová bilancia. Kvalita turnaja bola na vynikajúcej úrovni s množstvom výborných súperov. Dá sa povedať, že chlapci naplnili očakávania. Frederik Sovík potvrdzuje výkonostný rast, čo nás samozrejme veľmi teší. Od Sama Bučka sme čakali boj o najvyššie méty a to sa napokon potvrdilo. Všetky zápasy zvládol bez zaváhania. Lukáš mal pred týmto turnajom menší tréningový výpadok, čo sa pri tak vyrovnanej výkonnosti súperov okamžite prejavilo. Druhé miesto je však nesporne výborný výsledok".

 

Š.M.

Zápasníci bojovali v Bratislave


    V dňoch 30. - 31.januára 2015 bojovali zápasníci Junošportu Stará Ľubovňa na medzinárodnom turnaji v Bratislave.
Už tradične ich úsilie bolo nakoniec korunované aj ziskom niekoľkých cenných kovov.
Medzi mladšími žiakmi sa v skvelom svetle ukázal Frederik Sovík, ktorý v hmotnostnej kategórii do 48 kg vybojoval cennú striebornú medailu.
Potešil aj výkon Tomáša Podhorského. V kategórii do 40 kg svojim 4. miestom ukázal potenciál a nazbieral ďalšie cenné skúsenosti.
Naši starší pretekári sa tiež nenechali zahanbiť. V hmotnostnej kategórii do 42 kg svojim 4. miestom len tesne za medailami zaostal Samuel Bučko.
Po striebornej medaile si domov priniesli Lukáš Neupauer (do 59 kg), a Dávid Česelka (do 32 kg). Najcennejší kov tentokrát získal Patrik Plavčan (do 32kg).
Tréner Turkyňák ,,Tento typ turnajov absolvujeme veľmi radi. Konfrontácia s kvalitnými súpermi nám naznačuje, ktorým smerom sa hýbe forma pretekárov, či je príprava správna, prípadne čo musíme zmeniť. Väčšina chlapcov splnila naše očakávania. Najviac asi potešil výkonostný rast Frederika Sovíka. Jeho poctivý a svedomitý prístup k tréningom začína prinášať ovocie. Verím, že v nasadenom trende vydrží a budeme o ňom ešte veľa počuť".

 

Š.M.

Najúspešnejší Neupauer

 


Rzesow 24.01 2015

    Koncom januára 2015 bojovali mladí ľubovnianski zápasníci na medzinárodných žinenkách v Poľskom Rzesowe. P.R.manažér oddielu Mgr. Štefan Matoľak ,,Turnaj v Rzesowe patrí už medzi známe a renomované medzinárodné podujatia. Každoročne na ňom štartujú vybraní pretekári z Poľska, Ukrajiny, Česka a Slovenska. Sme radi, že sme sa do tohto okruhu dostali i my. Skúsení reprezentanti nášho mesta absolvovali turnaj za účelom zvyšovania svojej výkonnosti či adaptácie sa na staršiu vekovú kategóriu. Niektorí mladší pretekári štartovali zasa s cieľom získavať potrebné skúsenosti, či porovnať sa so zahraničnou konkurenciou". Najlepšie sa darilo Lukášovi Neupauerovi. Vo vyššej hmotnostnej kategórii do 63 kg podľahol až vo finále staršiemu súperovi z Ukrajiny a obsadil vynikajúce 2. miesto. Najviac sa borcom Juno športu ušlo ,,zemiakových" medailí. Na štvrtom stupienku sa postupne umiestnili do 27 kg Garnek, do 32 kg Česelka, do 35 kg Plavčan, do 38 kg Bučko a do 42 kg Čureja.

 

Š.M.